Pete Reasner

Warrior Run’s Pete Reasner took fourth in the shot put Monday at the Lock Haven University Invitational.

LOCK HAVEN — Warrior Run, behind a number of top-5 finishes, took second behind Loyalsock in the boys and girls competitions at the 21st Annual Bald Eagle Invitational on the campus of Lock Haven University on Monday.

On the boys side, Loyalsock took the team title 146-102 over Warrior Run.

The Defenders, however, got wins from Hoyt Bower in the 400-meter run (54.00), Damein Moser in the 1600 (4:28.75), Justis Brady in the high jump (5-10), and Levi Kennel in the pole vault (11-0).

Other top boys finishes for the Defenders included Caden Dufrene,in the 1600 (4th, 4:42.48), Nathan Michael in the 110 high hurdles (4th in 19.31), Kaden Majcher in the pole vault (3rd, 10-0), Max Kennel in the pole vault (3rd, 9-6), Jack Watkins in the discus (2nd, 119-7) and Pete Reasner in the shot put (4th, 39-9 1/4).

In girls action, Warrior Run finished second behind Loyalsock, 182-143.

Emma Miller took first in the 3200-meter run (12:19.54) to lead the Defenders, plus other wins came from Sydney Hoffman in the discus (83-11) as well as the squad’s 1600 relay team (4:19.97).

Other top finishers for the Defenders included Nicole Keim in the 400 (5th, 1:10.05), Lauren Trapani in the 800 (2nd, 2:22.93), Kylee Brouse in the 800 (3rd, 2:28.68), Trapani in the 1600 (2nd, 5:20.12), Alanna Ranck in the 1600 (3rd, 5:39.81), Mikaela Majcher in the 1600 (5:46.63), Alyssa Hoffman in the 3200 (2nd, 12:49.61), Madison Blickley in the 3200 (3rd, 13:16.02), Amber Axtman in the 100H (18.70), Abby Lapp in the 100H (19.00), Lapp in the 300H (3rd, 54.82), plus Rylie Mong in the pole vault (2nd, 10-6), Cadee Wood in the pole vault (5th, 9-0), Kyia Brouse in the discus (2nd, 78-9) and Sienna Tompkins in the shot put (5th, 26-9 1/4) and discus (5th, 71-11).

 

21st Annual Bald Eagle Invitational

at Lock Haven University

BOYS

Team standings: 1. Loyalsock, 146; 2. Warrior Run, 102; 3. Wyalusing, 101.

Winners and locals only

100: 1. Zach Stopper, Loyalsock, 11.07.

200: 1. Stopper, Loyalsock, 23.38; 10. Michael Rafala, Warrior Run, 25.70; 15. Hoyt Bower, WR.

400: 1. Bower, WR, 54.00; 6. Rafala, WR, 56.54.

800: 1. Will Hanna-Leverett, Archbishop Curley, 2:05.36; 5. Alex Hazzoum, WR, 2:10.89.

1600: 1. Damein Moser, WR, 4:28.75; 4. Caden Dufrene, WR, 4:42.48; 6. Andrew Adams, WR, 4:49.15; 8. Jason Wood, WR, 5:04.66.

3200: 1. Evan Laudenslager, So. Will, 10:36.38.

110HH: 1. Ethan Kemmer, Johnsonburg Area, 15.79; 4. Nathan Michael, WR, 19.31.

300IH: 1. Kemmer, Johsonburg, 43.61; 5. Michael, WR, 47.21.

2000 steeplechase: 1. Alex Reed, Loyalsock, 7:10.32.

400 relay: 1. Wyalusing, 45.22.

1600 relay: 1. South Williamsport, 3:41.19.

High jump: 1. Justis Brady, WR, 5-10; 6. Coltin Pentycofe, WR, 5-4.

Long jump: 1. Zach Stopper, Loyalsock, 20-9.

Triple jump: 1. Cole Salberg, Johnsonburg, 39-1 1/4.

Pole vault: 1. Levi Kennel, WR, 11-0; 2. Kaden Majcher, WR, 10-0; 3. Max Kennel, WR, 9-6.

Discus: 1. Sam Burke, Archbishop Curley, 141-7; 2. Jack Watkins, WR, 119-7; 7. Garrick Grady, WR, 98-4.

Javelin: 1. Tyler Watts, Johnsonburg, 144-1; 6. Austin Hampton, WR, 121-5.

Shot put: 1. Burke, Achbishop Curley, 44-1 1/4; 4. Pete Reasner, WR, 39-9 1/4; 6. Watkins, WR, 37-3 3/4.

GIRLS

Team scores: 1. Loyalsock, 182; 2. Warrior Run, 143; 3. Johnsonburg Area, 123.

Winners and locals only

100: 1. Hailey Zurich, Loyalsock, 13.0; 6. Paige Bowman, WR, 13.77; 12. Nicole Keim, WR, 14.38.

200: 1. Charlotte Neylon, Loyalsock, 27.18.

400: 1. Elizabeth Manning, So. Williamsport, 1:03.56; 5. Keim, WR, 1:10.05.

800: 1. Amanda Williams, Johnsonburg, 2:22.89; 2. Lauren Trapani, WR, 2:22.93; 3. Kylee Brouse, WR, 2:28.68; 6. Mya Shoemaker, WR, 2:33.26; 9. Alanna Ranck, WR, 2:38.53.

1600: 1. Isabell Sagar, Loyalsock, 4:55.49; 2. Trapani, WR, 5:20.12; 3. Ranck, WR, 5:39.81; 5. Mikaela Majcher, WR, 5:46.63; 6. Madelyn Ross, WR, 5:54.00.

3200: 1. Emma Miller, WR, 12:19.54; 2. Alyssa Hoffman, WR, 12:49.61; 3. Madison Blickley, WR, 13:16.02.

100H: 1. Megan Kendall, Loyalsock, 15.76; 4. Amber Axtman, WR, 18.70; 5. Abby Lapp, WR, 19.00.

300H: 1. Kendall, Loyalsock, 49.08; 3. Lapp, WR, 54.82.

400 relay: 1. Loyalsock, 50.72.

1600 relay: 1. Warrior Run, 4:19.97.

High jump: 1. Maddie Fox, Loyalsock, 5-0; 6. Jordan Hartman, WR, 4-2.

Long jump: 1. Zurich, Loyalsock, 17-2 1/4; 11. Hartman, WR, 12-9 1/2.

Triple jump: 1. Blessing Laudenmilch, Wyalusing, 36-2; 8. Jamie McCormack, WR, 30-11 1/4.

Pole vault: 1. Zurich, Loyalsock, 12-3; 2. Rylie Mong, WR, 10-6; 5. Cadee Wood, WR, 9-0; 6. McCormack, WR, 9-0.

Discus: 1. Sydney Hoffman, WR, 83-11; 2. Kyia Brouse, WR, 78-9; 5. Sienna Tompkins, WR, 71-11.

Javelin: 1. Skylar Sherry, Johnsonburg, 1238-3; 8. Hoffman, WR, 80-5; 9. Jessica Vognetz, WR, 76-1; 11. Tompkins, WR, 66-4.

Shot put: 1. Kelsey Heindl, Johnsonburg, 30-11; 5. Tompkins, WR, 26-9 1/4; 6. Vognetz, WR, 26-9 1/4.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.